Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. června 2022 Ivan

Tak jsem doslepicovala

26. 05. 2022 14:00:00
V Praze a nejspíš i jinde řádí gang lupičů katalyzátorů. Co taková krádež obnáší pro majitele auta a jaký je čistý zisk pro loupežníka?

Moje auto je takový svižnější japonský kafemlejnek na kolečkách. Táhne mu na patnáctý rok. Tento typ není ani u nás ani v Evropě příliš rozšířen. Proto jsem se loupeže na náhradní díly nikdy neobávala.

V neděli 15. května jsem se vrátila ze psího cvičáku a zaparkovala auto na konci parkoviště. Je tam mezi silnicí a parkovištěm tak pět metrů široký a dvacet metrů dlouhý pás trávníku, kde je tráva tak akorát na stopování. Takže po ranní procházce si dám psa do auta a mohu si hned vedle našlápnout stopu.

Po třech dnech úspěšného stopování jsem ve středu odpoledne potřebovala s autem odjet. Jen jsem zasunula klíč do zapalování, tak se jako obvykle rozsvítilo několik červených kontrolek . Ale jedna oranžová navíc - která říká, bacha, auto má poruchu. A po nastartování ta oranžová a kontrolka tlaku oleje nezhasly. A místo tichého vrnění motoru se ozval zvuk, jako když se řeže motorovou pilou. Okamžitě jsem vypnula zapalování. Oranžová kontrolka a kontrolka tlaku oleje svítily dál. Zkontrolovala jsem měrku oleje, ale bylo ho dost. Takže problém je vážnější. Tomu by nasvědčoval i rachot z motoru.

Poté následovaly tyto akce:
1) Telefonát pojišťovně, zda mám nárok na odtah. Huráá mám.

2) Telefonát autoservisu, zda má čas. Jejda, nemá. Bude mít až v pondělí.

3) Telefonát pojišťovně, aby odtah objednala na pondělí v osm ráno.

Pondělní akce:
4) Vyklizení auta.

5) Čekání na odtahovku. Jejda, odtahovka ani do 8,20 nedorazila ani nikdo nevolal.

6) Telefonát pojišťovně - Kdy dorazí odtahovka. Jsem informována, že chybička se vloudila a objednání odtahovky má kolega poznamenané až na pondělní odpoledne. Nicméně odtahovka je promptně objednána.

7) Přijíždí odtahovka. Její řidič se podívá pod auto a praví, že mi někdo ukradl katalyzátor. A že neví, jak auto naložit, když pahýl výfuku drne o asfalt. Rozhoduji se, že zavolám policii. Řidič odtahovky mi říká, že na tohle se pojištění nejspíš nevztahuje. A že když zavolám policii, může přijet třeba až za tři hodiny. Trvám na zavolání policie, řidič odtahovky volá pojišťovně a poté odjíždí.

8) Volám autoservisu a informuji je o změně situace. Pán na příjmu má pochopení a hned se mi dívá, kolik stojí nový katalyzátor. Spolu s prací odhaduje cenu opravy na deset tisíc.

9) Volám policii - 158 a nahlašuji loupež. Přijímají oznámení a předávají místnímu oddělení. Vzhledem k očekávanému času příjezdu za tři hodiny odcházím domů. Tam se stihnu pouze napít a už volají místňáci. Že jedou. Upřesňuji jim polohu auta a metelím na parkoviště. Jsou tam dříve než já.

10) I místní policie je pevně přesvědčená, že na krádež katalyzátoru se pojištění nevztahuje. Ale nafotí škodu a dohodneme se, že si odpoledne zajdu k nim na stanici pro papír pro pojišťovnu.

11) Volám pojišťovně. Huráá, moje připojištění pokrývá i loupež katalyzátoru. Paní je moc milá a vysvětlí mi, že mi objedná vyřízení jak opravy, tak administrativní likvidaci škody u smluvního autoservisu. U nesmluvního autoservisu bych platila dvojnásobnou spoluúčast. Prý mi ze smluvního servisu sami do 24 hodin zavolají, sami odtáhnou vozidlo a po opravě mi ho zase přivezou. Já jim jen předám papír od policie, předám částku spoluúčasti a rychtik.

12) Volám do místního servisu a ruším původní rezervaci. Mají pochopení.

13) Cestou na cvičení pilátes se stavuji na místním oddělení policie. Pán na recepci mi vydává "Oznámení" a po mé úpěnlivé prosbě mi udělá i kopii pro pojišťovnu.

Úterní akce:
14) Je deset ráno a zatím se nikdo neozval. Volám na telefonní číslo smluvního autoservisu, které jsem si naštěstí zapsala. Pán v servisu tvrdí, že se mi pokoušel dovolat. Vzhledem k tomu, že nemám žádný zmeškaný hovor, nezdá se mi to. No, hlavně že jsem se dovolala já na něho. Domlouváme si podrobnosti, papír od policie mám nechat v autě. A mám si sama zavolat odtahovku. Prý on ji zrovna nemá k dispozici. Prý ji bude mít k dispozici až zítra. Může být. Třeba ji odeslal do zahraničí. Nebo do pohraničí. Ptám se, zda je to běžná zvyklost a prý je.


Připadám si jako slepička v pohádce, která ve snaze zachránit svého dusícího se kohoutka lítá od čerta k ďáblu a snaží se získat pomoc.


15) Volám pojišťovnu. Pán na druhé straně se trochu těžko orientuje v záznamech i v tom, co po něm žádám. Ale nakonec mi objednává odtah. Několikrát ho upozorňuji, ať dá vědět odtahovce, že si mají vzít sebou popruh nebo gumicuky na upevnění uvolněné části výfuku, co drne o asfalt.

16) Volá mi pán ze smluvního servisu. Prý kdy auto přijede. Říkám mu, že do 40 minut přijede odtahovka a že až bude odjíždět, dám mu vědět. Pán má radost a řekne mi, že si tedy zajde na oběd.

17) Volá mi řidič z odtahovky. Upřesňuji polohu auta a vyrážím na parkoviště. Řidič odtahovky je moc milý. Fotí si auto, čemuž moc nerozumím. Směje se a říká, že dneska už je to druhé auto s uloupeným katalyzátorem. Já se moc nesměju. Potom vytáhne kurtu a zafixuje výfuk. Já dávám papír od policie na sedadlo spolujezdce. Pán si bere klíče a s autem řvoucím a burácejícím jak formule jedna vysouvá z parkovacího místa a poté najede na plošinu odtahového vozidla. Když mé autíčko fixuje za přední kola, tak přes roh plošiny přešplhá auto, vyjíždějící z parkoviště. Málem odře vedle stojící auto. Je to na centimetry. Řidič odtahovky se směje a říká: "Nemůžou ani minutu počkat. Ti by se divili, kdybych to začal zvedat, zrovna když přes to jedou." Smějeme se té představě. Odtahovka odjíždí.

18) Posílám SMS smluvnímu servisu, že odtahovka vyjíždí.

Jsem naprosto vyšťavená. Konečně jsem doslepicovala. Auto je na cestě do servisu.

Mému autíčku táhne na patnáctý rok. Tedy i uloupenému katalyzátoru. Cena nového katalyzátoru je 6 500,- Kč. Použitý a nelegálně získaný se na vrakovišti musí prodávat s výraznou slevou. Odhaduji tak za 3 000,- Kč max . Z toho musí mít zisk i majitel vrakoviště. Odhaduji tak 1 500 - 2 000,- Kč. Takže lupič si přijde za pár minut riskantní práce na 1 000 - 1 500,- Kč. Pokud takto ufikne 5 a více katalyzátorů, má za hodinu vyděláno víc, než je průměrný plat za týden.

V rámci diskuze jsem byla upozorněna, že katalyzátory se kradou kvůli obsahu drahých kovů - platiny a iridia. A část zisku z krádeží připadne registrovaným zpracovatelům nebo obchodníkům s drahými kovy. To ovšem nevylučuje účast majitelů vrakovišť.

Jak se kradou katalyzátory v Anglii zde. Odkaz mi poskytl pan George Holy.

Při mém pondělním čekání na odtahovku si vedlejší auto přišla nejspíš obhlídnout tipařka od loupežníků. Jak jinak si vysvětlit počínání paní, která přijde k autu z jedné strany, zahledí se zkoumavě na palubní desku, po deseti vteřinách přejde na druhou stranu auta a opět šmíruje palubní desku. A to vše zopakuje třikrát.

Tak jen doufám, že se nám tu ten gang loupežníku neusídlil. Nerada bych, aby do mého autíčka chodili loupežníci jako do samoobsluhy.

Autor: Dana Příbanová | čtvrtek 26.5.2022 14:00 | karma článku: 41.04 | přečteno: 7876x

Další články blogera

Dana Příbanová

Putin si s námi všemi hraje jako kočka s myší

Jako dítě jsem byla systematicky strašena hrozbou jaderného útoku. Viděla jsem stovky startujících raket a desítky atomových hřibů. Jen na rozdíl od Putinových hrozeb měly ty rakety přiletět z druhé strany. Inu, časy se mění.

22.4.2022 v 14:00 | Karma článku: 22.58 | Přečteno: 690 | Diskuse

Dana Příbanová

Den mezi válečnými psy

Šéf ruské vesmírné agentury nazval západní politiky válečnými psy. Den poté jsem byla na setkání majitelů Airedale teriérů. Plemene sloužícího za první světové války jako váleční psi záchranáři, vyhledávající raněné vojáky.

25.3.2022 v 14:00 | Karma článku: 11.89 | Přečteno: 228 | Diskuse

Dana Příbanová

Putin ví přesně, co dělá

V mediálním prostoru zní téměř jednohlasně, že Putin jedná iracionálně. Nebo dokonce šíleně. Nic není pravdě vzdálenější.

11.3.2022 v 13:00 | Karma článku: 22.51 | Přečteno: 1246 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jakl

Už nás zase straší

Za pár dnů začíná největší cyklistický svátek v roce – Tour de France. A nejen na sportovních stránkách se množí poplašné titulky o hrozbě covidu nad pelotonem.

24.6.2022 v 15:24 | Karma článku: 34.70 | Přečteno: 898 | Diskuse

Jan Pražák

Zpověď obyčejné ženy

Když se Lenka rozhodla pořídit si dítě bez vztahu a starat se o něj v roli samoživitelky, brala jsem to jako vlastní selhání. Kladla jsem si za vinu, že jsem pro ni nedokázala zajistit úplnou rodinu tak dlouho, jak bylo potřeba.

24.6.2022 v 14:34 | Karma článku: 21.40 | Přečteno: 669 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Strach požírá duši

Zdejší debaty o tom, jestli stejnopohlavní páry budou moci uzavírat manželství, dospěly až do té absurdity, že odpůrkyně manželství pro homosexuály „radí“ aktivistům, kteří taková manželství podporují, jaké heslo mají používat.

24.6.2022 v 12:33 | Karma článku: 13.30 | Přečteno: 410 | Diskuse

David Vlk

Jak voní obyčejný život.

Ten chlapík chodil k nám do krámu v Olomouci už delší dobu. Nedělá nikdy velké nákupy, jen takové staromládenecké. Má rád hotové polévky, držkovku , gulášovku a taky hovězí gulášek a utopence.

24.6.2022 v 11:56 | Karma článku: 30.79 | Přečteno: 989 | Diskuse

Ladislav Dvořák

8 chyb které děláte při A/B testování

Potřebujete vědět, jestli nový design zvýší prodeje? Vyplatí se Vám newsletter? Jak velká ikona přiměje lidi kliknou? Odpověď získáte díky A/B testování.

24.6.2022 v 10:27 | Karma článku: 2.73 | Přečteno: 84 | Diskuse
Počet článků 50 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 981
Zajímám se o lidi a svět. Sebe i život se snažím brát s humorem.

Najdete na iDNES.cz