Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chatující neurochirurg aneb mají změny ve školství slepě kopírovat vývoj technologií?

8. 12. 2016 10:00:00
U dětí, jejichž mozek se vyvíjí , může nadužívání moderních technologií způsobovat změnu způsobu vnímání, schopnost koncentrovat se a změny mozku. Podobně jako užívání drog. Má se tomu přizpůsobit způsob výuky ve školách?

V příloze Excelent časopisu Reflex 48/2016 vyšel článek “Základka 4.0. Jak bude vypadat?” Tomáš Feřtek tam popisuje, jak neomezený přístup k moderním technologiím ovlivňují děti a dospívající. A vyvozuje z toho, že škola by se měla přizpůsobit způsobu, jakým dnes děti díky moderním technologiím komunikují a získávají informace.

Školy se musí vyvíjet, s tím problém nemám. Frontální způsob výuky, kdy učitel vyzbrojený křídou něco píše na tabuli a desítky minut cosi vysvětluje, nevyhovoval již mé generaci dospívající bez mobilů a tabletů. I my jsme u nudnějších výkladů mentálně vypínali, snažili se nějak zabavit, nebo vzájemně komunikovat.
Ale jak moc se mají základní školy měnit a jakým směrem?

Chytré mobily, tablety a notebooky, které mají dnešní děti neomezeně k dispozici naprosto mění způsob trávení volného času. Děti nechodí ven, nenavštěvují se, nečtou knihy a nehrají si běžným způsobem. Na mobilech a tabletech chovají virtuální zvířátka, pěstují virtuální kytičky a hrají počítačové hry, často s násilným obsahem. Na sociálních sítích komunikují způsobem, který je plný emocí, obrázků a videí, ale heslovitý a informačně chudý. A pokud zrovna nejsou v kyberprostoru, zírají na televizi.

Jenže. Čtení knih nebo poslouchání příběhů rozvíjejí empatii. Pohladit živé zvířátko nebo péče o něj se s péčí o virtuálního tvora v mobilu nedá srovnávat. Živé zvířátko reaguje podle svých potřeb a podle situace, a hlavně, nedá se vypnout. Tím se dítě učí zodpovědnosti a pravidelné péči o jiného živého tvora. To bohatě využije v dospělosti jako rodič.

Neustálé přeskakování v rámci sociálních sítí, maily, SMS a hovory v mobilu podporují možná multitasking. Jenže, ten je ženám vrozený. A co to udělá z mužským mozkem, toť otázka.

Moderní technologie jsou silně návykové. Jako drogy. A stejně jako u ostatních návykových látek a chování je zde ve hře silné a snadno dostupné uspokojení. Pocity libosti. Slast. Rychle a snadno dostupné. Nevyžadující žádné odříkání, dlouhodobé soustředění, pravidelné dlouhodobější úsilí.

Preferováním snadno dostupné slastí mizí schopnost soustředit se a koncentrovat na dlouhodobější úkoly. Nerozvíjí se schopnost plánovat. Nerozvíjí se schopnost odložení slastí za účelem budoucí vyšší slasti. Vytváří se reaktivní osobnost , která je zvyklá hlavně reagovat na vnější podněty, ale nemá ambice ani schopnosti chovat se proaktivně, tedy vlastním úsilím měnit okolní svět.

Samozřejmě se to netýká všech dětí. Stejně jako u drog a návykového chování jsou někteří více disponovaní podlehnout a jiní jsou vcelku imunní. Využívají ale nezneužívají. A hodně záleží na rodinném prostředí. Tam, kde mají rodiče na děti čas a nabízejí pestré trávení volného času a dostatečné množství podnětů je nebezpečí kyberzávisláctví menší.

Tomáš Feřtek ve svém článku píše, že dítě pohybující se většinu svého volného času v kyberprostoru a provádějící až 5 činností najednou, není schopné 45 minut sledovat výklad učitele ve škole a má mobilotabletový absťák. Zkráceně kyberabsťák. A proto by se základní škola měla změnit podle potřeb malých kyberzávisláků.

Jenže. Většina profesí vyžaduje schopnost dlouhodobé koncentrace. Schopnost plánovat si čas. Manažerské a vědecké profese vyžadují schopnost racionálního čtení dlouhých textů.

Například složitější neurochirurgická operace může trvat několik hodin. Neurochirurg se tedy musí několik hodin nepřetržitě koncentrovat. Porady v práci často trvají déle než hodinu. Zažila jsem pravidelné porady, které trvaly 3-4 hodiny. Řidič auta se musí koncentrovat celou dobu, kdy řídí. Jakákoli tvůrčí práce vyžaduje čas a koncentraci.

Samozřejmě jsou i profese, kde je multitasking nutností. Burzovní makléři, letečtí dispečeři, pracovníci v médiích, recepční. Ale kolik jich společnost potřebuje? Pár desítek tisíc?

Takže je otázka, zda se má způsob výuky na základních školách měnit podle potřeb dětí, které díky nadměrnému užívání moderních technologií nejsou schopné se koncentrovat 20 minut na jednu věc.

Autor: Dana Příbanová | čtvrtek 8.12.2016 10:00 | karma článku: 23.01 | přečteno: 1294x

Další články blogera

Dana Příbanová

Inteligentní čtení v internetovém věku – recenze dalšího majstrštyku Davida Grubera

Zatímco ve vyspělém světě již několik let zažívají boom průmyslu duševního rozvoje, my máme Davida Grubera.

6.6.2017 v 10:00 | Karma článku: 20.60 | Přečteno: 581 |

Dana Příbanová

Aby pejsky nebolela záda II. aneb kurz rekondiční masáže

Pokud máme starého, nebo ortopedicky nemocného pejska, nebo pejska po úrazu, můžeme mu hodně ulevit pravidelnou fyzioterapii. Můžeme si zaplatit fyzioterapeuta nebo se to naučit a dělat ji sami.

8.11.2016 v 11:29 | Karma článku: 9.21 | Přečteno: 312 | Diskuse

Dana Příbanová

Aby pejsky nebolela záda.

Máme je rádi a oni mají rádi nás. Proto se nás jejich bolesti a problémy tolik dotýkají. Naštěstí dnes pro zdraví svého pejska můžeme udělat opravdu hodně. V oblasti psí fyzioterapie, rehabilitace a prevence máme z čeho vybírat.

14.10.2016 v 17:30 | Karma článku: 12.09 | Přečteno: 297 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jana Slaninová

Zlato ve sklenici a vlahé podvečery

Ve chvíli, když komáři začnou pískat tenkou písničku, je čas na objevení zlata na dně sklenice a slastného mhouření kočičích očí. Nad blízkým močálem se nese žabí zpěv a můry hledají své cesty ke světlu.

28.6.2017 v 21:58 | Karma článku: 7.24 | Přečteno: 106 | Diskuse

Filip Vajdík

Cvičením se nedá zhubnout

Při cvičení spálíš hodně energie, možná dokonce i spálíš nějaké tuky. A proto pak dostaneš větší hlad a tuky si doplníš. Nejlepší metodou hubnutí je podle mě přerušovaný půst (intermittent fasting).

28.6.2017 v 21:51 | Karma článku: 7.67 | Přečteno: 256 | Diskuse

Stanislav Cigánek

Vymysleli papeže lidé?

V některých křesťanských kruzích je dnes dost často slyšet, že papež Bergoglio není ani křesťanem. Kým je ve skutečnosti tento člověk? Kdo si vymyslel papežství, Bůh anebo lidé?

28.6.2017 v 20:04 | Karma článku: 9.36 | Přečteno: 335 | Diskuse

David Vlk

Kdo má furt prát ty moje hadry???

Žena prostě nechápe, že moje tričko s límečkem XXXL je velké jako hubertus nějakého L-kového trpaslíka a moje sexy trenky s jemným proužkem jsou ušity z hektaru kvalitní bavlny.

28.6.2017 v 17:19 | Karma článku: 20.57 | Přečteno: 565 | Diskuse

Pavel Nitka

Ten dělá to a ten zas tohle aneb Jak to může někoho bavit?

Jak může někdo jen tak koukat na debilní seriál, když může večer trénovat na triatlon? Proč někdo brzo ráno vstává a jde moknout s udicí k rybníku, když může v klidu spát? A proč někdo čte detektivky, když si může číst ve slovníku

28.6.2017 v 15:17 | Karma článku: 19.49 | Přečteno: 876 | Diskuse
Počet článků 27 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 913
Zajímám se o lidi a svět. Sebe i život se snažím brát s humorem.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.